18.02.2020
Pierwsza wizyta u logopedy
Co przygotować?
Zabierz książeczkę zdrowia dziecka. Przyda się ze względu na wszelkie podstawowe informacje o dziecku (waga, skala Apgar, dokumentacja medyczna, wyniki badań, opinie i orzeczenia z poradni, przykładowe nagrania itp.). Jeśli masz filmy zdjęcia dziecka w sytuacjach, o których będziemy rozmawiać to proszę przygotuj. Jeśli to maluch korzystający z butelki, smoczka, w trakcie rozrzedzania diety – proszę zabierz akcesoria ze sobą.
O co pyta logopeda?
Podczas pierwszej wizyty zainteresuje mnie:
- przebieg ciąży i porodu,
- rozwój dziecka: kiedy dziecko zaczęło gaworzyć, powiedziało pierwszy wyraz, zdanie itp.
- choroby i urazy,
- przebieg karmienia i jedzenia,
- zainteresowania dziecka,
- udział w innych terapiach.
Przebieg wizyty
Po przeprowadzeniu wywiadu z rodzicami zbadam wymowę dziecka (najczęściej poprzez nazywanie przez dziecka obrazków) – jakie głoski dziecko wymawia poprawnie.
Następnie oceniam sprawność języka i warg, oglądam podniebienie, wędzidełko i oceniam zgryz – wszystko to decyduje o jakości mowy dziecka. Kontroli poddaję również słuch fonematyczny, tj. słuch, który służy nam do rozróżniania głosek, a który istotnie wpływa na proces kształtowania się mowy. To właśnie słuch fonematyczny pozwala nam rozróżniać takie pary wyrazów: kura-góra, Tomek-domek itp. Z kolei problemy z tego rodzaju słuchem mogą powodować opóźniony rozwój mowy, dysleksję czy wymowę bezdźwięczną. Szczegółowy przebieg wizyty jest uzależniony od wieku i problemów dziecka/pacjenta.
Po ukończeniu tych badań stawiam wstępną diagnozę: przekazuję rodzicom niezbędną wiedzę o danej wadzie lub zaburzeniu i ustalam plan terapii. Kieruję również na niezbędne konsultacje specjalistyczne.